×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Terminów: 1542

Antyoksydanty – związki chemiczne posiadające możliwość neutralizowania wolnych rodników.
Antyperspirant - kosmetyk ograniczający wydzielanie potu.
Postępowania mające na celu niszczenie drobnoustrojów na skórze, błonach śluzowych, ranach.
Aorta (tętnica główna) – największe naczynie w organizmie człowieka. Jej gałęzie doprowadzają krew do wszystkich tkanek.
Aparat przykłębuszkowy – jest narządem wydzielniczym i receptorowym nerki.
To niewykształcenie się narządu, mimo że wykształcony jest jego zawiązek (np. nerki) lub też nabyty zanik grupy komórek przebiegający jako zjawisko chorobowe (najczęściej dotyczy komórek szpiku kostnego- aplazja szpiku) lub jako proces fizjologiczny przebiegający w toku życia osobniczego (np. zanik grasicy w wieku pokwitania, zanik jajników w okresie przekwitania u kobiet).
Jest miarą aktywności wewnątrzpochodnego układu aktywacji układu krzepnięcia krwi.
Aromaterapia - jest metodą leczenia za pomocą pachnących lotnych substancji roślinnych .
Artretyzm- nazywany również podagrą, dną moczanową lub skazą moczanowa. Przyczyną artretyzmu jest przenikania zbyt dużej ilości mocznika do płynów ustrojowych.
Arytmia serca- Zaburzenia rytmu serca to przyśpieszenie, zwolnienie (prawidłowo 60-100 uderzeń na minutę) lub nieregularna praca serca.
Jest to choroba uwarunkowana genetycznie polegającą na stopniowym zastępowaniu włókien mięśniowych serca tkanką tłuszczową i włóknistą.
Działania mające na celu niedopuszczenie do zanieczyszczenia drobnoustrojami określonego środowiska.
Badanie stwierdzające w organizmie człowieka obecność przeciwciał przeciwko antygenowi powierzchniowemu bakterii - paciorkowca grupy A, czyli streptolizynie O.
Aspartam – syntetyczny środek używany jako środek słodzący w produktach spożywczych.
Aspermia - wydzielanie w jednej porcji ejakulatu ilości mniejszej niż 0,5 ml nasienia.
Stan układu nerwowego charakteryzujący się niedoborem lub brakiem siły, wigoru, przejawia się zmęczeniem, wyczerpaniem, osłabieniem, obniżonym progiem pobudzenia, chwiejnością nastroju, zaburzeniami wegetatywnymi i snu.
Asthenozoospermia – nieprawidłowa, zmniejszona ruchliwość plemników.
Astygmatyzm - wada optyczna, niezborność oka, w której przedmioty położone w jednej płaszczyźnie, zostają zogniskowane w różnych płaszczyznach na siatkówce dlatego też obraz widziany przez pacjenta jest nieostry.
Ataksja - niezborność ruchów. Zaburzenie koordynacji ruchowej ciała
Izoterapeutyki otrzymywane z materiału biologicznego (np. krwi), wydalin (np. moczu) lub wydzielin (np. z ropy) pobranych od pacjenta, dla którego lek homeopatyczny jest przygotowywany.