×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Terminów: 1542

Ilość alkoholu we krwi określana w promilach.
Alodynia – zaburzone odczuwanie bodźców.
Jest to enzym wewnątrzkomórkowy. Jego najwyższe stężenia występują w wątrobie, niższe w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach.
Jest to enzym wewnątrzkomórkowy, którego najwyższe stężenia występują w mięśniu sercowym, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach.
Amoniak jest związkiem chemicznym wytwarzanym przez bakterie jelitowe i powstaje w procesie trawienia białek w jelicie, skąd jako produkt uboczny, w prawidłowych warunkach transportowany jest do wątroby, a tam przetwarzany do mocznika i glutaminy.
Jest to enzym katalizujący rozkład wielocukrów.
Androgeny - hormony płciowe o budowie sterydowej i działaniu maskulinizującym, Występują głównie u mężczyzn, ale w niewielkich ilościach również u kobiet.
Andrologia - dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego.
Anemia - niedokrwistość, czyli zbyt mała ilości hemoglobiny w erytrocytach (krwinkach czerwonych), bądź zbyt mała ilości samych krwinek czerwonych.
Angina jest to ostry stan gardła o różnej etiologii obejmujący pierścień gardłowy Waldeyera - głównie migdałki podniebienne.
Angiografia - polega na uzyskiwaniu obrazu naczyń przy pomocy promieniowania rentgenowskiego.
Anomalia Ebsteina jest to wrodzona wada serca, która dotyczy zastawki trójdzielnej.
Anoreksja inaczej jadłowstręt psychiczny - zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia.
Antybiogram – leczenie antybiotykami, aby było skuteczne, powinno uwzględniać wrażliwość danej bakterii na antybiotyk. Antybiogram jest wykonywany w celu określenia tej wrażliwości.
Każda obca substancja, która aktywuje układ immunologiczny.
Wzrost poziomu CA 15-3 może występować w przypadku raka gruczołu piersiowego, raka jajników, raka płuc.
Jest to jeden z markerów nowotworowych raka jajnika.
Antygen CA 19-9 jest glikoproteiną występującą w komórkach nabłonkowych trzustki, żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz okrężnicy i płuc.
Antygen rakowo-płodowy CEA jest białkiem płodowym, którego podwyższone stężenie we krwi osoby dorosłej może wskazywać na obecność nowotworu, lecz nie określa jego rodzaju.
Antykoncepcja – wszelkie działania lub środki zapobiegające zapłodnieniu.