Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Nerw wzrokowy

Znajdź lekarza Okulistyka
Neurochirurgia
Encyklopedia leków Okulistyka
Neurochirurgia

Nerw wzrokowy (łac. nervus opticus) - II nerw czaszkowy, rozpoczyna się w komórkach dwubiegunowych siatkówki a kończy w skrzyżowaniu wzrokowym.

Jest częścią drogi wzrokowej przewodzącej impulsy nerwowe powstałe w siatkówce w wyniku przetworzenia bodźców wzrokowych. Długość nerwu wynosi około 4,5 cm i można go podzielić na cztery części: wewnątrzgałkową (od siatkówki do zewnętrznych granic gałki ocznej), wewnątrzoczodołową (od gałki ocznej do kanału wzrokowego), wewnątrzkanałową (przechodzącą przez kanał wzrokowy) i wewnątrzczaszkową (od kanału wzrokowego do skrzyżowania wzrokowego).

Oba nerwy wzrokowe przechodzą przez kanał wzrokowy z oczodołu do jamy czaszki, gdzie ich włókna krzyżują się, tworząc skrzyżowanie wzrokowe, a następnie wnikają do mózgowia jako pasmo wzrokowe (tractus opticus), kierując się do ciała kolankowatego bocznego. Nerw wzrokowy zawiera około 1 mln włókien nerwowych. Na całej długości jest otoczony oponami mózgowo-rdzeniowymi.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie