Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Żyła główna dolna

Żyła główna dolna (łac. vena cava inferior) – duże naczynie żylne zbierające krew z dolnej części ciała.

Żyła główna dolna powstaje z połączenia żył biodrowych wspólnych. Następnie biegnie pionowo ku górze, po prawej stronie kręgosłupa i dociera do wątroby. Dalej przebiega na jej powierzchni w bruździe żyły głównej, a następnie przechodzi do klatki piersiowej przez otwór żyły głównej dolnej w przeponie. W klatce piersiowej dochodzi do serca, przebija osierdzie i uchodzi do tylnej i dolnej ściany przedsionka prawego.

Żyła główna dolna ma długość około 23 cm, z czego większość (około 20 cm) przypada na część brzuszną. Jej dopływy to: żyły przeponowe dolne, wątrobowe, nerkowe, lędźwiowe, a także żyła nadnerczowa prawa, jądrowa prawa i jajnikowa prawa. Wraz z przyjmowaniem kolejnych naczyń zwiększa się jej średnica: od początkowych 2 cm do 3 cm przy wejściu do serca.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie