Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Jama brzuszna

Jama brzuszna - jest największą z jam ciała człowieka. Składa się z jamy otrzewnej i przestrzeni zewnątrzotrzewnowej. Jama otrzewnej jest przestrzenią znajdująca się między otrzewną ścienną, wyścielającą od wewnątrz ściany jamy brzusznej, a otrzewną trzewną, pokrywającą narządy zawarte w jamie brzusznej. Miejsca przejścia otrzewnej ściennej w trzewną nazywamy krezką, która ma kształt cienkiej płyty zawierającej naczynia i nerwy, która mocuje narządy do ścian brzucha.

W warunkach prawidłowych zawiera niewielką ilość płynu, umożliwiającego wzajemne przesuwanie się narządów jamy brzusznej. Ograniczenia jamy brzusznej stanowią: od góry - przepona, od przodu i boków mięśnie przedniej ściany jamy brzusznej, od tyłu - kręgosłup wraz z mięśniami grzbietu, natomiast w dole bez wyraźnej granicy przechodzi ona w jamę miednicy. W obrębie jamy brzusznnej znajduje się wiele narządów, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, m. in. narządy układu pokarmowego i moczowo - płciowego.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie