Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Kończyna dolna

Kościec kończyny dolnej (membrum inferioris) składa się z obręczy kończyny oraz części wolnej kończyny dolnej.

Obręcz kończyny dolnej stanowią dwie kości miedniczne, które wraz z kością krzyżową i guziczną tworzą pierścień kostny – miednicę. Część wolną kończyny dolnej można podzielić na trzy odcinki: bliższy utworzony przez kość udową, środkowy, czyli kości goleni oraz dalszy – kości stopy. Ponadto na przedniej stronie kolana między kością udową a kośćmi goleni znajduje się rzepka (patella). Jest to płaska kość, kształtu trójkątnego posiadająca zaokrąglone brzegi. Rzepka chroni staw kolanowy przed urazami mechanicznymi.

Kończyna dolna dzięki ścisłemu połączeniu z kośćcem osiowym szkieletu pełni funkcję narządu podpory i lokomocji, co jest powodem, że kości kończyny dolnej są większe, grubsze i masywniejsze.

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi