Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Tkanka chrzęstna

Tkanka chrzęstna (łac. textus cartilagineus) stanowi odrębny rodzaj tkanki łącznej uzupełniającej układ kostny. Razem z tkanką kostną wchodzi w skład tkanki łącznej oporowej.

Składa się z: komórek (chondrocytów), włókien sprężystych i substancji podstawowej, która wskutek obecności swoistych związków chemicznych: kwasu chondroitynosiarkowego i chondromukoidu ma mniejszą przepuszczalność, a zwiększoną spoistość, rozciągliwość i wytrzymałość na ściskanie.

Wyróżniamy następujące rodzaje tkanki chrzęstnej:
- tkankę chrzęstną włóknistą (łac. textus cartilago hyalinofibrosa) – występuje w miejscach przyczepu ścięgien do kości, a także w krążkach międzykręgowych;
- tkankę chrzęstną szklistą (łac. textus cartilagineus hyalinus) – występuje na powierzchni stawów, w częściach żeber w okolicy mostka, wchodzi w skład chrząstki nosa i oskrzeli;
- tkankę chrzęstną sprężystą (łac. textus cartilago collagoneoelastica) – występuje w małżowinie usznej i chrząstce krtani.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie