Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Trzustka

Trzustka jest gruczołem wydzielanie zewnętrznego i wewnętrznego (dokrewnego). Zlokalizowana jest na tylnej ścianie jamy brzusznej, za żołądkiem. Zbudowana jest z; głowy objętej pętlą dwunastnicy, trzonu i ogona.

W komórkach trzustki odbywa się produkcja soku trzustkowego zawierającego enzymy trawienne (amylazę – trawienie cukrów, trypsynę - rozkładanie białek i lipazę - trawienie tłuszczów) oraz wodorowęglany zapewniające zasadowy charakter wydzieliny. Oprócz soku trzustkowego, który przewodem trzustkowym trafia do światła dwunastnicy trzustka produkuje również hormony wydzielane do krwi.

Substancje hormonalne produkowane są w wyspach Langerhansa zbudowanych z komórek wytwarzających; glukagon, insulinę, somatostatynę i polipeptyd trzustkowy. Glukagon i insulina odpowiadają za regulację stężenia cukru we krwi.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie