Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Otrzewna

Otrzewna - jest to cienka warstwa śródbłonka (błona surowicza), która ściśle okrywa wnętrze jamy brzusznej. Dzieli się ją na otrzewną ścienną wyścielającą od wewnątrz ściany jamy brzusznej i otrzewną trzewną, pokrywającą narządy znajdujące się wewnątrz jamy brzusznej. Między tymi dwoma blaszkami otrzewnej znajduje się szczelinowata, nieregularna jama otrzewnej. Jest to przestrzeń potencjalna, która w warunkach prawidłowych zawiera niewielką ilość płynu, umożliwiającego wzajemne przesuwanie się narządów jamy brzusznej.

W przypadku patologii - zapalenia w obrębie jamy brzusznej może dochodzić do gromadzenia się w niej dużych ilości płynu - nawet kilkanaście litrów. Otrzewna jest ważnym narządem pełniącym szereg funkcji. Wydziela ona substancje umożliwiającą przesuwanie się narządów względem siebie, umożliwia ograniczanie procesu zapalnego do jednego miejsca, poprzez tworzenie włóknika (zrostów) otaczającego proces zapalny "murem", wchłania substancje w tym antybiotyki i komórki niszczące bakterie, co również zapobiega szerzeniu się zapalenia.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie