Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Sperma, nasienie

Znajdź lekarza Seksuologia
Urologia
Encyklopedia leków Seksuologia
Urologia

Sperma, nasienie (łac. sperma) - płynna wydzielina, na którą składają się produkty jąder (plemniki), pęcherzyków nasiennych, najądrzy, gruczołów opuszkowo-cewkowych oraz gruczołu krokowego.

Ma kolor szarobiały, jest gęsta, lekko alkaliczna, zawiera dużo fruktozy i prostaglandyn, poza tym enzymy, witaminy (pełnią funkcję odżywczą). Jest wyrzucana przez cewkę moczową podczas wytrysku.

W spermie znajdują się gamety męskie - plemniki, które wprowadzone do pochwy podczas stosunku płciowego mogą doprowadzić do zapłodnienia komórki jajowej. Bezpośrednio po wytrysku jest półpłynna, ale po 30 minutach ulega rozrzedzeniu, dzięki czemu plemniki mogą osiągnąć pełną ruchliwość.

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi