Wirusowe zapalenie spojówek

Podstawowe informacje
Znajdź lekarza Okulistyka
Encyklopedia leków Okulistyka

Wirusowe zapalenie spojówek to rodzaj infekcyjnego zapalenia spojówek wywołanego najczęściej przez adenowirusy lub wirus opryszczki.
Wirusowe zakażenia są bardzo zakaźne i zwykle szerząc się poprzez kontakt z zakażony przedmiotami, korzystanie z wspólnych ręczników itp.

Objawy i rozpoznanie: Wśród objawów dominują: świąd, pieczenie, łzawienie, przekrwienie oczu, obrzęk powiek oraz światłowstręt. Obraz kliniczny opiera się także na obecności obfitej wodnistej wydzieliny z worka spojówkowego, towarzyszyć temu może powiększenie węzłów chłonnych oraz objawy zakażenia górnych dróg oddechowych. Na początku choroby objawy dotyczą tylko jednego oka, a często po kilku dniach pojawiają się także w drugim oku.

Leczenie: W przypadku wirusowego zapalenia spojówek nie ma swoistego leczenia. Zaleca się stosowanie miejscowo środków odkażających i łagodzących stany zapalne. Czasami podaje się antybiotyki, aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym. Pacjent musi wiedzieć, że choroba ma przebieg kilkutygodniowy i jest wysoce zakaźna, zwłaszcza na początku. Zachowanie bardzo ścisłych zasad higieny, tzn. częste mycie rąk, nieużywanie wspólnego mydła, ręczników, pościeli ochroni pozostałych domowników przed infekcją.