Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Choroby

Wrodzona niedrożność dwunastnicy - objawy i leczenie

Wada wrodzona o niejednorodnej etiologii, polegająca na częściowym lub całkowitym zwężeniu światła dwunastnicy.

Przyczyny:
Około 50 % pacjentów z niedrożnością dwunastnicy ma towarzyszące anomalie (20-30% zespół Downa, atrezja innych odcinków układu pokarmowego, wady serca, trzustka obrączkowata, wady nerek).

Objawy:
Wkrótce po porodzie u noworodka pojawiają się wymioty, zwykle żółciowe. Występuje wielowodzie, związane z okresem prenatalnym, w którym wada ta powoduje upośledzenie pasażu jelitowego i wchłaniania połykanego przez płód płynu owodniowego.

Brzuch jest zapadnięty, natomiast żołądek i bliższa część dwunastnicy są rozdęte. Dziecko nie toleruje pokarmu, a po próbach podania pokarmu droga doustną występują obfite wymioty. Rzadszymi objawami są wzdęcie brzucha, rzadko nadbrzusza.

Rozpoznanie:
W rozpoznaniu istotne jest badanie RTG klatki piersiowej i brzucha „na wisząco” i badanie USG – dla tego schorzenia charakterystyczny jest obraz „double bubble” (objaw podwójnej bańki) jedną z nich jest rozdęty żołądek, drugą początkowy odcinek dwunastnicy przed miejscem zwężenia.

Leczenie:
Leczenie – zabieg operacyjny (zespolenie dwunastniczo-dwunastnicze).

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie