Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Choroby

Przewlekłe zapalenie trzustki - objawy i leczenie

Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się postępującym włóknieniem miąższu trzustki doprowadzającym do zniszczenie gruczołu. Wyróżnia się postać wapniejącą oraz zaporową.

Przyczyny:
W większości przypadków choroba rozwija się na na podłożu kamicy żółciowej czy guzów głowy trzustki, które przyczyniają się do utrudnionego odpływu soku trzustkowego z trzustki do dwunastnicy. W wielu przypadkach spotykamy się z przewlekłą niedrożnością przewodów żółciowych będące skutkiem długotrwałego spożywania alkoholu.

Do innych czynników przyczyniających się do usposabiania choroby należą:
- przebyte choroby zakaźne np. świnka, płonica, różne bakteriemie,
- przeprowadzone badania endoskopowe dróg żółciowych i trzustki,
- przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie żołądka (wrzód drążący do trzustki) i dróg żółciowych (zapalenie pęcherzyka żółciowego)
- urazy brzucha (tępe i drążące),
- nawracającym ostrym zapaleniem trzustki.

Objawy:
Do typowych objawów przewlekłego zapalenie trzustki należą: wzdęcia, nudności, odbijanie, dolegliwości bólowe. W zaawansowanej postaci choroby pojawia się cukrzyca, biegunka tłuszczowa i ogólne wyniszczenie spowodowane przez zespół złego wchłaniania (powstaje w wyniku braku enzymów niezbędnych do trawienia).

Rozpoznanie:
Rozpoznanie stawia się w oparciu o: objawy, badanie USG brzucha, oznaczanie tłuszczów, chymotrypsyny i elastazy w kale, ocenę krzywej cukrowej, oznaczanie poziomu hormonów (insulina, glukagon), test sekretynowo-pankreozyminowy.

Postępowanie:
Leczenie objawowe opiera się na walce z bólem poprzez stosowanie leków prezciwbólowych (głównie paracetamol i leki spazmolityczne) oraz stosowanie enzymów trzustkowych. W niektórych przypadkach zastosowanie znajduje leczenie chirurgiczne mające na celu odbarczenie przewodu trzustkowego przez zespolenie z jelitem cienkim lub endoskopowe usunięcie złogów trzustkowych.

Wirus grypy - co powinniśmy o nim wiedzieć?