Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Badania

D-dimery

Znajdź lekarza Angiologia
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Angiologia
Choroby wewnętrzne

To produkty rozpadu fibryny. Fibryna powstaje w procesie krzepnięcia, w przypadku wykrzepiania wewnątrznaczyniowego i w przypadku powstawania skrzepliny. W warunkach fizjologicznych nie wykrywa się D-dimeru we krwi, bowiem powstaje on jedynie w wyniku rozpadu wcześniej utworzonego zakrzepu.

Norma: < 500 µg/l

Dodatni wynik badania D-dimerów wskazuje na występowania nieprawidłowo wysokiego poziomu produktów rozpadu fibryny w organizmie w wyniku aktywacji procesów krzepnięcia i fibrynolizy, czyli na powstające w organizmie zakrzepy i zatory lub inne uszkodzenia układu krążenia. Badanie stężenia D-dimerów powinno się wykonywać u pacjentów z objawami zakrzepicy żył głębokich, takich jak obrzęk, ból, zaczerwienienie (najczęściej dotyczące jednej kończyny lub jej części), a także u chorych z objawami zatoru tętnicy płucnej, takimi jak duszność, kaszel, ból, krwioplucie.

Witamina C – lewoskrętna czy prawoskrętna? A może acerola?