Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Badania

Borelioza – przeciwciała IgM i IgG

Do infekcji boreliozą dochodzi w wyniku ukąszenia człowieka przez kleszcza, zakażonego patogennymi krętkami Borelia.

Narząd: układ immunologiczny

Norma: brak przeciwciał

Do infekcji boreliozą dochodzi w wyniku ukąszenia człowieka przez kleszcza, zakażonego patogennymi krętkami Borelia. Diagnostyka serologiczna boreliozy polega na stwierdzeniu w surowicy chorego obecności swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko białkom powierzchniowym Borrelia burgdorferi. Jako pierwsze pojawiają się przeciwciała IgM po 3-4 tygodniach od dnia zakażenia, natomiast przeciwciała IgG są wykrywane ok. 4-6 tygodni od zakażenia, ich poziom utrzymuje się przez wiele lat, szczególnie przy zmianach w ośrodkowym układzie nerwowym.

Poziom przeciwciał nie koreluje z przebiegiem zakażenia. Dodatnie wyniki mogą się utrzymywać długo po zakończeniu leczenia. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz to, że są regiony, w których odczyny serologiczne są dodatnie u ok. 30% zdrowej populacji, należy krytycznie interpretować zarówno dodatnie, jak i ujemne wyniki i leczyć tylko te osoby, u których występują objawy kliniczne.

Wirus grypy - co powinniśmy o nim wiedzieć?