Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Karboksyhemoglobina

Karboksyhemoglobina – kompleks hemoglobiny i tlenku węgla (czadu). Tlenek węgla łączy się około 300 razy silniej z hemoglobiną niż cząsteczki tlenu, co uniemożliwia efektywne przenoszenie tlenu. Dodatkowo tlenek węgla zaburza procesy oddychania komórkowego zachodzące w mitochondriach, co hamuje wytwarzanie energii niezbędnej do prawidłowego „działania” komórek.

Narażenie człowieka na oddychanie powietrzem zawierającym duże ilości CO skutkuje śmiercią z niedotlenienia. Przy stężeniu w powietrzu powyżej 50% tlenek węgla powoduje zgon w przeciągu kilku minut. Człowieka zatrutego CO można utrzymać przy życiu w komorze hiperbarycznej wypełnionej czystym tlenem pod ciśnieniem około 2 atm. Zapewnia to minimalny zapotrzebowanie organizmu na tlen dzięki odpowiedniemu transportowi tlenu fizycznie rozpuszczonego w osoczu.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie