Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Duży obieg krwi, duży krwioobieg

Duży obieg krwi (krążenie obwodowe) – odpowiada za przekształcenie rytmicznego prądu krwi wywołanego pracą serca w ciągły oraz dostarcza tlen, substancje odżywcze do tkanek, a odbiera z nich CO2 i produkty przemiany materii.

Rozpoczyna się w lewej komorze serca, skąd krew wypływa przez zastawkę półksiężycowatą do aorty. Aorta rozgałęzia się na tętnice o coraz mniejszych średnicach, tworząc ostatecznie sieć naczyń włosowatych we wszystkich narządach organizmu. Naczynia włosowate uczestniczą w wymianie tlenu i innych substancji między krwią a tkankami. Następnie kapilary łączą się w coraz większe naczynia (żyły), które doprowadzają krew z powrotem do serca, do prawego przedsionka.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie