Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Przysadka mózgowa

Znajdź lekarza Endokrynologia
Encyklopedia leków Endokrynologia

Przysadka mózgowa jest gruczołem dokrewnym zlokalizowanym w jamie czaszki w kostnym zagłębieniu zwanym siodłem tureckim. Zbudowana jest z części gruczołowej i nerwowej.

Część gruczołowa przysadki odpowiada za produkcję i wydzielanie hormonów tj.:prolaktyna, folikulotropina, luteina, hormon wzrostu, tyreotropina, adrenokortykotropina, melanotropina sterujących czynnością innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Natomiast część nerwowa magazynuje i wydziela do krwi hormony które są syntetyzowane w podwzgórzu; oksytocynę i wazopresynę.

Przysadka podlega wpływowi hormonalnemu podwzgórza uwalniającego liberyny stymulujące przysadkę do produkcji i wydzielania hormonów oraz statyny hamujące produkcję i wydzielanie hormonów przysadki.

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi