×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Tlenoterapia - objawy, leczenie i badania

Składa się z kilku etapów:
- Pomiar wieku tlenowego. Pomiar ma na celu dobranie odpowiedniej dawki tlenu i czasu trwania zabiegu. W tym celu do wewnętrznej części przedramienia podłącza się specjalne urządzenie, które mierzy ciśnienie tlenu we krwi i odczytuje wiek tlenowy.

-Podanie specjalnego koktajlu witaminowego. Koktajl witaminowy zawiera: witaminy A, C, E, koenzym Q10, mikroelementy i kwas foliowy. Jest to napój antyoksydacyjny - ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, które powstają w trakcie zabiegu. Ponadto przyspiesza metabolizm i wchłanianie tlenu.

-Inhalacja. Pacjent siada w wygodnym fotelu, słucha przyjemnej, relaksacyjnej muzyki i wdycha odpowiednio natlenione powietrze. Tlen podawany jest albo bezpośrednio do otworu nosowego poprzez kaniule, albo za pomocą specjalnej, jednorazowej maski, którą nakłada się na twarz. Zazwyczaj zabieg nie trwa dłużej niż godzinę.

-Pobudzenie krążenia krwi. pacjent poddawany jest wysiłkowi fizycznemu. Pobudzone ćwiczeniami ruchowymi krążenie krwi dostarczy tlen tam, gdzie zazwyczaj nie dociera. Do tego celu zazwyczaj stosuje się rowerek stacjonarny. Instruktor, fizjoterapeuta powinien dopasować wysiłek fizyczny do stanu zdrowia i kondycji klienta.

Wskazania: senność, brak energii, zmęczenie, złe samopoczucie, bóle głowy, migrena, brak koncentracji, spadek odporności organizmu (częste infekcje), zaburzenia przemiany materii, pogorszenie stanu cery.