×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trądzik młodzieńczy - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - trądzik młodzieńczy
Znajdź lekarza Dermatologia i wenerologia
Encyklopedia leków Dermatologia i wenerologia

Trądzik jest związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie pokwitania a przede wszystkim ze zwiększonym wytwarzaniem androgenów. Zjawiska które obserwuje się w następstwie przemian hormonalnych to przerost gruczołów łojowych połączony ze zwiększonym wytwarzaniem łoju, nasilone rogowacenie i w następstwie zaczopowanie ujść mieszków włosowo-łojowych. Prowadzi to do poszerzenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych (zaskórników). W zaskórnika istnieją idealne warunki dla namnażania występujących na skórze beztlenowców. Enzymatyczne oraz chemotaktyczne działanie tych bakterii prowadzi do powstania w skórze właściwej nacieków zapalnych, które klinicznie przejawiają się wykwitami zapalnymi.

Do objawów trądzika należy zaliczyć: nasilony łojotok, zaskórniki, grudki, krosty, nacieki zapalne i cysty umiejscowione w okolicach gdzie występują mieszki włosowo-łojowe. Zmiany dotyczą najczęściej twarzy, pleców i klatki piersiowej.
W zależności od dominacji poszczególnych wykwitów rozróżnia się trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy lub ropowiczy. U około 60-70% dziewcząt obserwuje się zaostrzenie zmian w okresie przedmiesiączkowym.