×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ataksja - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - ataksja
Znajdź lekarza Neurologia
Encyklopedia leków Neurologia

Ataksja jest zaburzeniem polegającym na wykonywaniu nieskoordynowanych ruchów. Ruchy są nieprecyzyjne i niesprawne.
Wyróżnia się ataksję móżdżkową i rdzeniową.

Ataksja móżdżkowa - uszkodzenie możdżku, który odpowiada z płynnosć ruchów, prowadzi do zaburzeń w wykonywaniu ruchów precyzyjnych oraz trudności w utrzymywaniu równowagi.

Ataksja móżdżkowa objawia się chwiejną postawą ciała, chory często pada na ziemię, ma trudności z utrzymaniem równowagi, chód jest na szerokiej podstawie, pojawia się drżenie zamiarowe, trudności w wykonaniu szybkich naprzemiennych ruchów, zaburzenie mowy, zaburzenie ruchu gałek ocznych (oczopląs), obniżone napięcie mięśni i osłabienie siły mięśniowej.

Do uszkodzenia móżdżku dochodzi w wyniku guza móżdżku, urazu, zaburzeń krążenia, udaru, krwotoku, zapalenia, chorób metabolicznych, zwyrodnieniowych, stwardnienia rozsianego, zatrucia czy wad rozwojowych.

Ataksja rdzeniowa - powoduje zaburzenia czucia dotyku, położenia i wibracji. Objawia się utratą płynności ruchów i ich koordynacji, zaburzeniem równowagi. Zaburzenia równowagi nasilają się przy próbie zamknięcia oczu w pozycji stojącej. Powstaje w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego w rezultacie urazu, zwyrodnienia, polineuropatii, poprzecznego zapalenia rdzenia, stwardnienia rozsianego, ucisku rdzenia, guza rdzenia, zmian naczyniowych, wiądu rdzenia, niedoboru witaminy B12.