×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Oparzenie - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - oparzenie
Znajdź lekarza Medycyna rodzinna
Dermatologia i wenerologia
Encyklopedia leków Medycyna rodzinna
Dermatologia i wenerologia

Głębokość oparzenia – wyrażana w stopniach ocena stopnia uszkodzenia tkanek spowodowanych oparzeniem.

Oparzenie I stopnia obejmuje tylko naskórek, objawami są zaczerwienienie skóry i ból. Po 2-3 dniach następuje mocne swędzenie oparzonego obszaru. Objawy ustępują po kilku dniach bez pozostawienia blizn.

Oparzenie II stopnia powierzchowne (IIA) obejmuje naskórek i część skóry właściwej, pojawiają się pęcherze z surowiczym płynem, goi się w ciągu 10–21 dni, nie pozostawia blizn.

Oparzenie II stopnia głębokie (IIB) obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej z przydatkami. Skóra jest biała z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych. Bolesność mniejsza niż w przypadku oparzenia w stopniu IIA ze względu na uszkodzenie zakończeń nerwowych. Goi się przez kilka tygodni, pozostawia blizny.

Oparzenie III stopnia. Tu martwica obejmuje skórę właściwą wraz z naczyniami i nerwami skórnymi i z podskórną tkanką tłuszczową. Skóra przyjmuje barwę od perłowo białej, przez białoszarą do brunatnej, jest twarda i sucha. Goi się długo i zazwyczaj wymaga przeszczepu. Pozostawia widoczne blizny.

Oparzenie IV stopnia. Martwica sięga tkanek głębiej położonych. Obejmuje mięśnie, ścięgna, kości. W najcięższych przypadkach tego typu oparzeń cechą charakterystyczną jest zwęglenie oparzonej części ciała.

Przy rozległych oparzeniach ogólnoustrojowy wstrząs może doprowadzić do zgonu.