×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zapalenie oskrzeli
Znajdź lekarza Choroby płuc
Encyklopedia leków Choroby płuc

Choroba może wystąpić o każdej porze roku, jednak największą zapadalność odnotowuje się późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Na zachorowanie narażony jest każdy- niezależnie od wieku.

Na etiologię bakteryjną zapalenia oskrzeli może wskazywać odkrztuszanie przez chorego ropnej wydzieliny, (nie można na podstawie objawów potwierdzić wirusowej etiologii zapalenia oskrzeli).

Leczenie praktycznie wszystkich postaci choroby jest objawowe, a więc stosuje się preparaty niwelujące objawy towarzyszące zapaleniu oskrzeli (np. przeciwgorączkowe, wykrztuśne).Ostre zapalenie oskrzeli to choroba charakteryzująca się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli, której przyczyny związane są najczęściej z infekcją bakteryjną lub wirusową. Ponadto czynnikiem sprzyjającymi chorobie jest osłabienie
i przeziębienie organizmu, zanieczyszczenie środowiska oraz palenie papierosów. Ostre zapalenie oskrzeli ma tendencję do samowyleczenia bez pozostawienia powikłań.Przewlekłe zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego, która objawia się kaszlem i odkrztuszaniem wydzieliny przez trzy miesiące w roku przez co najmniej dwa lata. Najczęściej chorują mężczyźni, nałogowi palacze lub osoby przebywające w zanieczyszczonym oparami i pyłami środowisku.