×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rak płuca - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - rak płuca
Znajdź lekarza Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Choroby płuc
Choroby wewnętrzne

Przyczyny:
Główną przyczyną jest palenie papierosów. 90 na 100 chorych na raka płuca paliło papierosy. Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą: azbest, narażenie na metale ciężkie, węglowodory aromatyczne, promieniowanie jonizujące, przewlekłe choroby płuc (włóknienie płuc, POChP).


Objawy:
We wczesnej fazie rak płuca przebiega bezobjawowo. Wraz z rozwojem choroby pacjenci skarżą się na przewlekły kaszel, duszność, krwioplucie, ból w klatce piersiowej oraz chrypkę. W zaawansowanych stadiach pojawia się wyniszczenie oraz postępujące osłabienie. Pojawiają się także symptomy związane z przerzutami: powiększenie węzłów chłonnych, bóle kości, objawy neurologiczne, bóle brzucha oraz żółtaczka.Rozpoznanie:
Diagnostyka raka płuca polega na stwierdzeniu objawów choroby, zmianach w badaniu przedmiotowym oraz na badaniach dodatkowych: RTG klatki piersiowej, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym oraz bronchoskopii. Ostateczne rozpoznanie stawia się w oparciu o badanie histopatologiczne podejrzanego materiału pobranego w trakcie biopsji lub bronchoskopii.


Leczenie:
Terapia zależy od typu histologicznego raka, jego zaawansowania i ogólnego stanu pacjenta. Leczenie obejmuje operację (możliwa jedynie u chorych we wczesnych stadiach choroby) oraz przed- lub pooperacyjną chemioterapię oraz radioterapię.