×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zapalenie opłucnej - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zapalenie opłucnej
Znajdź lekarza Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Choroby płuc
Choroby wewnętrzne

Przyczyny:
Zapalenie opłucnej może rozwinąć się w przebiegu wielu chorób, nie tylko dotyczących układu oddechowego na przykład: zapalenie płuc, gruźlica, infekcje pasożytnicze, choroby tkanki łącznej, marskość wątroby, zakażenia bakteryjne oraz wirusowe i nowotwory. Niektóre leki stosowane w onkologii mogą wywoływać odczyn zapalny w obrębie opłucnej.


Objawy:
Symptomy choroby zależne są od przyczyny wywołującej zapalenie opłucnej. Zwykle są to kaszel, gorączka, ból klatki piersiowej nasilający się w trakcie oddychania, duszność. W badaniu przedmiotowym lekarz stwierdza ściszenie szmeru pęcherzykowego oraz stłumienie odgłosu opukowego.Rozpoznanie:
Diagnoza choroby opiera się na obrazie klinicznym choroby oraz badaniach dodatkowych: zdjęcie RTG, diagnostyka laboratoryjna płynu gromadzącego się w opłucnej. Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie choroby wywołującej zapalenie opłucnej.


Leczenie: Terapia polega na leczeniu choroby wywołującej zapalenie opłucnej. Ponadto, w przypadku nagromadzenia dużej ilości płynu w jamie opłucnej, stosuje się nakłucie oraz drenaż.