×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fibromialgia - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - fibromialgia
Znajdź lekarza Medycyna rodzinna
Reumatologia
Encyklopedia leków Medycyna rodzinna
Reumatologia

Choroba charakteryzująca się głównie rozległymi bólami mięśniowo-kostnymi, ogólnym zmęczeniem organizmu i problemami ze snem.

Osoby cierpiące na tą chorobę opisują bóle jako głębokie, rozlane, pulsujące, kłujące trwające nawet kilka miesięcy. Najczęściej lokalizują się w okolicach szyi, karku, pleców i dłoni. Może jednak wędrować do wszystkich części ciała i zmieniać swoją intensywność. Dodatkowo chorobie towarzyszy ogólne zmęczenie z wyczerpaniem przy wykonywaniu codziennych czynności. Takie osoby często mają kłopoty ze snem, który jest często przerywany i płytki.

Postawienie ostatecznego rozpoznania jest trudne z tego względu, że choroba jest bardzo niejednorodna często może być maskowana przez różnego rodzaju objawy przypisywane innym jednostkom chorobowym.Leczenie: Żaden lek nie likwiduje choroby. Pacjenci najczęściej biorą środki przeciwbólowe, które niestety nie zawsze likwidują ból a jedynie go nieco łagodzą.

Powodzenie terapii zależy bardzo często od zmiany stylu życia. W miarę możliwości należy wyeliminować z życia stresujące zajęcia. Ogromnie ważny jest relaks i odprężenie w postaci codziennej gimnastyki. Początkowo może to być trudne, ale z czasem okazuje się, że regularny trening uśmierza ból.