×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, leczenie i badania

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) nazywane również gośćcem to choroba reumatyczna (czyli choroba związana z przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej) o podłożu immunologicznym. Charakteryzuje się nieswoistym zapaleniem stawów, zmianami pozastawowymi i powikłaniami układowymi. Powoduje bóle stawów, zgrubienia (guzki), ograniczenie ruchomości, następnie niszczenie stawów, a nawet zanik mięśni. Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń.

Choroba RZS należy do przewlekłych i nieuleczalnych. Od momentu wystąpienia jej objawów pacjent zmaga się z nią przez resztę życia. Reumatoidalne zapalenie stawów miewa okresy zaostrzeń objawów i ich wycofania się, przy czym czas ten kształtuje się różnie- indywidualnie u każdego z pacjentów.

W przebiegu RZS stwierdza się najczęściej symetryczne zapalenie stawów rąk: śródręczno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych bliższych. Występuje ból i obrzęk zajętych stawów z ograniczeniem ich ruchomości. Wcześnie dochodzi do zaniku mięśni międzykostynych glistowatych i mięśni kłębu kciuka. Często występuje zajęcie ścięgien i pochewek ścięgnistych. Uszkodzenie stawu i aparatu więzadłowego powoduje charakterystyczne odgięcie łokciowe palców ręki, podwichnięcie dłoniowe paliczków dalszych. Objawom stawowym mogą również towarzyszyć objawy ogólne takie jak stan podgorączkowy, ból mięśni, zmęczenie, brak łaknienia, utrata masy ciała.