×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Powiększone węzły chłonne - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - powiększone węzły chłonne
Znajdź lekarza Endokrynologia
Onkologia i hematologia dziecięca
Encyklopedia leków Endokrynologia
Onkologia i hematologia dziecięca

Węzły chłonne, choć w zdrowym organizmie mają jedynie kilka milimetrów długości, pełnią bardzo ważną rolę w organizmie. Są rozmieszczone symetrycznie w całym ciele i tworzą grupy węzłów chłonnych. Stanowią pewnego rodzaju filtr dla drobnoustrojów, ponieważ w węzłach chłonnych znajdują się komórki nazywane limfocytami, które posiadają zdolność do rozpoznawania patogenów i do walki z nim m.in. poprzez wytwarzanie przeciwciał.

Prawidłowo, węzły chłonne mają kilka milimetrów średnicy. Przyjmuje się, że istotnie powiększone węzły chłonne to te których średnica wynosi powyżej 1 cm.

Konsystencja węzłów chłonnych
Zbite i twarde węzły stwierdza się często w chorobach nowotworowych, natomiast bardziej sprężysta konsystencja wskazuje na ich odczynowy charakter (na skutek np. procesu zapalnego).

Tkliwość – bolesność palpacyjna
Ból podczas palpacyjnego badania węzłów chłonnych wskazuje na ich szybki wzrost, co charakterystyczne jest dla stanów zapalnych, natomiast węzły chłonne zmienione nowotworowo zazwyczaj rosną wolniej i nie są bolesne.

Przesuwalność względem skóry i podłoża
Prawidłowe węzły chłonne są przesuwalne względem skóry i otaczających je tkanek. Przewlekły proces zapalny oraz rozrost nowotworowy powodują, że węzły chłonne mogą łączyć się w tak zwane pakiety i zrastać z okolicznymi tkankami, tracąc tym samym swoją przesuwalność.

Pojedynczy, przesuwalny i bolesny węzeł chłonny utrzymujący się do dwóch tygodni nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Do tego istotne są również objawy ogólne (swędzenie skóry, osłabienie, chudnięcie bez przyczyny, zlewne poty nocne).