×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Stopa cukrzycowa - objawy, leczenie i badania

Powodem pojawienia się schorzenia jest pogorszenie ukrwienia i niedotlenieniem stopy, wywołanego uszkodzeniem naczyń krwionośnych, ich zarastaniem, zmniejszaniem elastyczności a także uszkodzeniem nerwów obwodowych.
Objawem zespołu stopy cukrzycowej może być zaburzone czucie bólu, kurcze mięśni, uczucie pieczenia, palenia, mrowienia i kłucia stóp, cieńsza, sucha, łuszcząca się skóra stóp oraz pełna pęknięć i owrzodzeń pięta. Osłabieniu ulegają również stawy i kości stopy, następuje odwapnienie i zaburzenie w unerwieniu. Postępujący proces chorobowy jest przyczyną zdeformowana stopy i może doprowadzić do upośledzenia chodzenia. Ogniska martwicy mogą stać się przyczyną zakażeń. Infekcja taka często rozprzestrzenia się bardzo szybko, przez co może doprowadzić do konieczności amputacji palców, stopy, a nawet całego podudzia.
Leczenie jest jak zawsze zindywidualizowane. Wstępna faza obejmuje zazwyczaj unieruchomienie nogi i odciążenie stopy oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się infekcji. Lekarz powinien usunąć tkankę martwiczą- jeśli taka występuje, pobrać treść ropną w celu wykonania badań oraz choremu podać antybiotyki. Leczenie ma na celu udrożnienie naczyń krwionośnych lub jeśli nie jest to możliwe- poprawę krążenia. Pacjent w tej sytuacji musi stosować insulinę i antybiotyki oraz leki poprawiające krążenie w kończynie- zmniejszające lepkość krwi oraz ułatwiające gojenie ran. Jeśli pacjent zgłasza się ze schorzeniem w zaawansowanym stadium, może wystąpić konieczność amputacji kończyny.