×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cukrzyca typu 2 - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - cukrzyca typu 2
Znajdź lekarza Diabetologia
Endokrynologia
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Diabetologia
Endokrynologia
Choroby wewnętrzne

Nazywana również cukrzycą insulinoniezależną. Jest najczęstszą postacią cukrzycy. Na jej rozwój znacząco wpływa otyłość. W cukrzycy typy 2 występuje zarówno niewystarczająca produkcja insuliny przez organizm, jak i brak jej działania. Doprowadza to do wzrostu poziomu cukru we krwi. Jeżeli podwyższony poziom cukru utrzymuje się długo, może uszkodzić naczynia krwionośne m.in: w oku, mózgu, sercu i w nerkach.

Cukrzyca typu 2 zazwyczaj ujawnia się w dojrzałym wieku. Jest ona o tyle niebezpieczna, że w początkowym okresie, poza podwyższonym poziomem cukru we krwi, może nie dawać żadnych objawów.

Terapia pacjentów z cukrzycą typu 2 opiera się przede wszystkim na regulacji zaburzeń metabolicznych oraz na zmianie stylu życia. Niektórzy chorzy na cukrzycę typu 2 nie muszą przyjmować leków. Wystarczy stosowanie odpowiedniej diety i aktywność fizyczna. Niestety, w miarę rozwijania się choroby, tego typu leczenie może być niewystarczające. Dla osiągnięcia prawidłowego poziomu cukru niezbędne jest wtedy stosowanie doustnych środków przeciwcukrzycowych, a z czasem również insuliny.