×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wirusowe zapalenie spojówek - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - wirusowe zapalenie spojówek
Znajdź lekarza Okulistyka
Encyklopedia leków Okulistyka

Wirusowe zapalenie spojówek to rodzaj infekcyjnego zapalenia spojówek wywołanego najczęściej przez adenowirusy lub wirus opryszczki.
Wirusowe zakażenia są bardzo zakaźne i zwykle szerząc się poprzez kontakt z zakażony przedmiotami, korzystanie z wspólnych ręczników itp.

Objawy i rozpoznanie: Wśród objawów dominują: świąd, pieczenie, łzawienie, przekrwienie oczu, obrzęk powiek oraz światłowstręt. Obraz kliniczny opiera się także na obecności obfitej wodnistej wydzieliny z worka spojówkowego, towarzyszyć temu może powiększenie węzłów chłonnych oraz objawy zakażenia górnych dróg oddechowych. Na początku choroby objawy dotyczą tylko jednego oka, a często po kilku dniach pojawiają się także w drugim oku.

Leczenie: W przypadku wirusowego zapalenia spojówek nie ma swoistego leczenia. Zaleca się stosowanie miejscowo środków odkażających i łagodzących stany zapalne. Czasami podaje się antybiotyki, aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym. Pacjent musi wiedzieć, że choroba ma przebieg kilkutygodniowy i jest wysoce zakaźna, zwłaszcza na początku. Zachowanie bardzo ścisłych zasad higieny, tzn. częste mycie rąk, nieużywanie wspólnego mydła, ręczników, pościeli ochroni pozostałych domowników przed infekcją.