×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - wirusowe zapalenie wątroby typu c
Znajdź lekarza Choroby zakaźne i pasożytnicze
Gastroenterologia
Encyklopedia leków Choroby zakaźne i pasożytnicze
Gastroenterologia

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) to choroba wywołana przez wirus HCV.

Do zakażenia HCV dochodzi przez uszkodzoną skórę lub śluzówki sprzętem medycznym (np. gastroskop) i nie medycznym (np. do tatuażu). Grupą szczególnego zagrożenia są narkomani, gdyż na drodze wstrzykiwania narkotyków drogą dożylną często dochodzi do zakażenia. Drogą zakażenia są także kontakty płciowe.

Objawy:
Większość (96%) zakażonych nie jest świadoma swojego stanu, ponieważ zazwyczaj przewlekła infekcja jest skąpoobjawowa i trwa latami.

Zwykle objawy są mało charakterystyczne lub niewyraziste, należą do nich np. złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, osłabienie, utrata wagi, nudności, problemy z koncentracją oraz objawy charakterystyczne dla grypy. Proces degeneracji tkanki wątrobowej jednak stale postępuje i może dojść do zwłóknienia wątroby, marskości lub nawet raka wątroby.

Leczenie:
Podstawowym i zasadniczym celem terapii w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C jest eliminacja wirusa z organizmu oraz powrót do prawidłowych wartości wątroby, jednak całkowite zapobiegnięcie marskości i rakowi wątroby jest jak na razie nie osiągalne. Leczenie może obejmować podawanie kortykosteroidów lub leków przeciwwirusowych. Obecnie standardem jest podawanie interferonu i rybawiryny.