×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rezonans magnetyczny - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - rezonans magnetyczny
Znajdź lekarza Radiologia i diagnostyka obrazowa
Encyklopedia leków Radiologia i diagnostyka obrazowa

Rezonans magnetyczny - jest to nieinwazyjne, nieszkodliwe dla organizmu badanie wykorzystujące pole magnetyczne i fale radiowe. Badanego umieszcza się w tunelu aparatu wytwarzającego silne pole magnetyczne, które nadaje kierunek wielu atomom wodoru w ciele.

Dodatkowo sam aparat emituje fale radiowe, które docierając do tkanek wzbudzają w nich powstanie podobnych fal radiowych (to zjawisko nazywa się rezonansem), które z kolei zwrotnie są odbierane przez aparat. Na podstawie informacji zarejestrowanych przez aparaturę, komputer tworzy obraz struktur anatomicznych w dowolnej płaszczyźnie, a także trójwymiarowo. Szczególnie przydatne w ocenie ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów.

Ponieważ jednak badanie to wiąże się z oddziaływaniem silnego pola magnetycznego, ważne jest aby pacjent nie miał przy sobie żadnych metalowych przedmiotów i poinformował lekarza o posiadaniu wszczepionych różnego rodzaju aparatów (np.rozrusznik serca) lub implantów wykonanych z metali (np. endoprotezy stawów).