Słownik badań lekarskich

Dna moczanowa

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Dietetyka
Diagnostyka laboratoryjna
Choroby wewnętrzne

Dna moczanowa jest chorobą zapalną wywołaną odkładaniem w stawach związków kwasu moczowego.

Przyczyny:
Bezpośrednią przyczyną choroby jest zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi obwodowej – hiperurykemia (stężenie powyżej 7mg/dl). Wyróżnia się dwie postaci dny:

 • dna pierwotna. Hiperurykemia zależy od zmniejszonego wydalania kwasu moczowego przez nerki. Ponadto w organizmie może dochodzić do uwarunkowanej genetycznie zwiększonej produkcji kwasu moczowego.
 • dna wtórna. Zwiększona produkcja kwasu moczowego jest wynikiem takich chorób jak białaczki, czerwienica prawdziwa, niedokrwistość hemolityczna lub w trakcie radio- i chemioterapii nowotworów. Hiperurykemia towarzyszy także przewlekłemu paleniu tytoniu, niewydolności oddechowej oraz nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu.

  Objawy:
  Przebieg dny moczanowej można podzielić na trzy okresy.
 • okres bezobjawowy, w którym stężenie kwasu moczowego jest podwyższone, brak jest natomiast symptomów klinicznych choroby.
 • okres napadów dny. Napad dny najczęściej jest wywołany przez wysiłek fizyczny, alkohol, uraz, niektóre leki oraz zabiegi operacyjne. Najważniejszym objawem napadu jest silny ból stawu. Ponadto występuje skóra wokół stawo jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Pierwszy napad zwykle dotyczy stawu śródręczno-paliczkowego palucha. Zajęte mogą być także stawy skokowe, kolanowe oraz rzadko stawy kończyny dolnej. Napad dny trwa od kilkunastu dni do kilku tygodni i ustępuje samoistnie. Wraz z rozwojem choroby napady pojawiają się coraz częściej.
 • okres przewlekły. Kilka lat po pierwszym napadzie rozwija się przewlekłe, wielostawowe zapalenie. W okolicy stawów powstają złogi moczanów – guzki dnawe. Kwas moczowy odkłada się także w chrząstkach oraz w nasadach kości doprowadzając do ich zniszczenia. Długotrwała hiperurykemia powoduje także rozwój zmian zapalnych w nerkach oraz pojawienie się kamieni w drogach moczowych.Rozpoznanie:
  Rozpoznanie choroby opiera się na stwierdzeniu objawów choroby, nieprawidłowych badaniach laboratoryjnych oraz zmianach w badaniu radiologicznym.

  Leczenie:
  Celem terapii jest leczenie napadów dny moczanowej oraz zmniejszenie ich częstości. Stosuje się dietę ubogą w puryny, które są metabolizowane do pochodnych kwasu moczowego. Pacjenci przyjmują także leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego przez nerki oraz preparaty ograniczające jego tworzenie w organizmie. Leczenie napadu opiera się na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz kolchicyny. W przypadkach opornych na leczenie stosuje się także podawanie glikokortykosteroidów bezpośrednio do jamy stawowej.

 • Porozmawiaj z farmaceutą
  Infolinia: 800 110 110

  Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
  Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

  Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

  Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

  Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

  Dostępna w
  Dlaczego DOZ.pl
  Niższe koszta leczenia

  Darmowa dostawa do Apteki
  Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

  Bezpieczeństwo

  Weryfikacja interakcji leków.
  Encyklopedia leków i ziół

  Wsparcie w leczeniu

  Porady na czacie z Farmaceutą.
  E-wizyta z lekarzem specjalistą.

  Newsletter

  Bądź na bieżąco z DOZ.pl

  Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

  Zamnij