×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Spodziectwo - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - spodziectwo
Znajdź lekarza Genetyka kliniczna
Chirurgia plastyczna
Neonatologia
Encyklopedia leków Genetyka kliniczna
Chirurgia plastyczna
Neonatologia

Spodziectwo to najczęstsza wada narządów płciowych męskich.

Przyczyny:
Jest to wada wrodzona cewki moczowej, polegająca na lokalizacji ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie prącia. Ujście cewki moczowej – zamiast na szczycie żołędzi - znajduje się na dolnej powierzchni prącia, a w najcięższych przypadkach, na worku mosznowym czy nawet na kroczu.

Objawy:
Rozróżnia się różne postacie spodziectwa, w zależności od umiejscowienia ujścia zewnętrznego cewki moczowej: spodziectwo żołędziowe, prąciowe, prąciowo-mosznowe i kroczowe. Czasem występują problemy z oddawaniem moczu ze względu na wąskie ujście cewki. W głębokich postaciach spodziectwa prącie jest mocno przygięte.Rozpoznanie:
Ustalane jest na podstawie badania przedmiotowego chłopców.

Leczenie:
Leczenie tej wady jest wyłącznie operacyjne. Polega ono na wyprostowaniu prącia i wytworzeniu brakującego odcinka cewki moczowej i wyprowadzeniu jej na szczyt żołędzi. Operacja przeprowadzana jest w wieku około 2-3 lat. W głębokich postaciach spodziectwa u chorych chłopców mogą występować przetrwałe struktury pierwotnych narządów płciowych żeńskich – w takim przypadku po określeniu kariotypu, należy usunąć elementy żeńskie.