×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Owsica - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - owsica
Znajdź lekarza Choroby zakaźne i pasożytnicze
Encyklopedia leków Choroby zakaźne i pasożytnicze

Owsica to inwazyjna choroba pasożytnicza wywoływana przez inwazję owsika ludzkiego.

Epidemiologia:
Owsica jest chorobą bardzo rozpowszechnioną, najwięcej chorych jest w przedziale pomiędzy 5. a 6. rokiem życia. Sprzyja temu przebywanie w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach i domach dziecka. Dorośli są mniej podatni na zakażenia, co tłumaczy się wzrostem odporności nabywanym z wiekiem.

Przyczyny:
Choroba ta jest wywoływana przez owsika ludzkiego, należącego do nicieni. Do zakażenia dochodzi droga pokarmową lub wziewną, poprzez brudne ręce, skażone pożywienie lub kurz. Owsiki często wychodzą przez odbyt (zwłaszcza wieczorem), pełzają po skórze krocza, a samica składa jaja w lepkiej wydzielinie okolicy odbytu.

Chorzy dotykając palcami okolic krocza i bielizny osobistej zbierają na swoje ręce jajeczka (znajdują się one również w pościeli), a następnie połykają. Z tego względu (zjawisko autoinwazji - połykanie jaj znajdujących się najczęściej pod nieumytymi paznokciami), zarażenie ma często charakter przewlekły.Objawy:
U części chorych przebieg jest bezobjawowy. Gdy inwazja jest nasilona chorzy skarżą się na świąd okolicy odbytu, bóle brzucha, nudności, biegunki. Może występować stan zapalny jelita grubego, wyrostka robaczkowego, pochwy i sromu. Dodatkowo mogą pojawiać się bóle głowy, bladość powłok i cienie pod oczami, uczucie zmęczenia, obgryzanie paznokci, trudności w skupieniu uwagi, zgrzytanie zębami, bezsenność i moczenie nocne.

Rozpoznanie:
Opiera się na obrazie klinicznym chorego. Dodatkowo należy wykonać badania laboratoryjne i wymaz z okolicy odbytu.

Leczenie:
W przypadku owsicy stosuje się leczenie farmakologiczne.