×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Glistnica - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - glistnica
Znajdź lekarza Choroby zakaźne i pasożytnicze
Encyklopedia leków Choroby zakaźne i pasożytnicze

Glistnica jest to często występująca na całym świecie choroba pasożytnicza. Czynnikiem wywołującym glistnicę jest glista ludzka.

Epidemiologia:
Jest najczęstszą w świecie robaczycą przewodu pokarmowego, jednak w Europie, w tym również w Polsce stwierdza się ją sporadycznie.

Przyczyny:
Glistnica jest chorobą wywoływaną zarażeniem się człowieka glistą ludzką. Zarażenie następuje po spożyciu inwazyjnych jaj glisty z zainfekowanym pokarmem, niedomytymi warzywami, podlewanymi nawozem ludzkim lub z pokarmem, na których siadały muchy przenoszące jaja tego pasożyta.

W jelicie cienkim larwa uwalnia się z otoczki i przechodzi drogą krwi do wątroby i płuc. Bytując w płucach prowokuje kaszel z odkrztuszaniem i tym sposobem, poprzez połykanie odkrztuszanej wydzieliny powraca do jelita cienkiego.Objawy:
W trakcie wędrówki larw do płuc mogą pojawić się u chorego gorączka, kaszel, objawy nietypowego zapalenia płuc, plwocina podbarwiona krwią. W trakcie bytowania nicieni w jelicie występują bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, brak apetytu, okresowo biegunki i zaparcia, objawy niedrożności jelit, zaburzenia snu, apatia.

Glistnica może również powodować występowanie objawów o podłożu alergicznym, takich jak: zapalenie spojówek, zmiany skórne, obrzęk powiek, nieżyt nosa, spastyczne zapalenie oskrzeli.

Mogą również wystąpić inne objawy, będące skutkiem działania toksyn:
- gorączka,
- spowolnione tempo wzrostu dziecka, spadek masy ciała,
- zaburzenia ze strony układu nerwowego, nadmierne pobudzenie (np. zgrzytanie zębami podczas snu).

Rozpoznanie:
Oprócz objawów klinicznych ważne są badania laboratoryjne. W morfologii krwi zauważalna jest zwiększona ilość eozynofili. Badanie koproskopowe może wykazać obecność jaj glisty w kale, a badania serologiczne obecność swoistych przeciwciał (badanie to należy wykonywać w okresie migracji larw).

Leczenie:
Podstawą leczenia jest stosowanie leków. Gdy dojdzie do niedrożności jelit bądź dróg żółciowych chorych często trzeba poddać leczeniu chirurgicznemu.