×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego
Znajdź lekarza Choroby zakaźne i pasożytnicze
Pediatria
Diagnostyka laboratoryjna
Encyklopedia leków Choroby zakaźne i pasożytnicze
Pediatria
Diagnostyka laboratoryjna

Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego (poliomyelitis, choroba Heinego-Medina) jest to niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio.

Epidemiologia:
Polio atakuje dzieci w wieku poniżej 5lat. 1 zachorowanie na 200 wiąże się z nieodwracalnym paraliżem, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych.

Przyczyny:
Poliomyelitis jest chorobą wywoływaną przez wirus polio typu 1,2 i 3. Drogę zakażenia stanowi głównie przez przewód pokarmowy(droga fekalno – oralna), w mniejszym stopniu droga kropelkowa.

Objawy:
Okres wylęgania trwa zwykle około 1 - 2 tygodni. Choroba może przebiegać w postaci bezobjawowej, poronnej (niespecyficzne objawy: gorączka, bóle głowy, gardła, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego), w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i w postaci porażennej wiążącej się z porażeniem wiotkim.

Powstałe porażenie jest zwykle asymetryczne. Zaatakowane są zwykle motoneurony grup mięśni proksymalnych i kończyn dolnych. Mięśnie unerwiane przez zaatakowane neurony z czasem zanikają. W przypadku poliomyelitis utrata czucia zdarza się wyjątkowo rzadko, z tego powodu ten objaw z reguły wyklucza zakażenie poliowirusem.Rozpoznanie:
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania klinicznego chorego i badań laboratoryjnych w postaci sprawdzenia próbek kału pod kątem obecności wirusa.

Leczenie:
Leczenie ogranicza się do działania objawowego. Aby uniknąć zachorowań i związanych z chorobą powikłań na całym świecie, stosuje się szczepionki.

W Polsce szczepienia przeciw poliomyelitis wykonywane są zarówno szczepionką inaktywowaną (zabitą, IPV) wg Salka, jak również szczepionką żywą atenuowaną (OPV) wg Sabina.

Według obowiązującego w Polsce Programu Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw poliomyelitis należy do szczepień obowiązkowych.