×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Różyczka - objawy, leczenie i badania

Różyczka jest łagodną chorobą zakaźną wieku dziecięcego, wywoływana przez wirusa różyczki.

Epidemiologia:
Zapadalność na różyczkę jest bardzo duża.

Przyczyny:
Przyczyną choroby jest wirus różyczki. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - wirus namnaża się w drogach oddechowych. Osoba chora zakaża około dwa tygodnie- tydzień przed pojawieniem się wysypki i tydzień po jej wystąpieniu. Od momentu zakażenia do pierwszych objawów (okres wylęgania) mija zwykle około 17 dni.

Do zakażenia może dojść już w czasie ciąży, wówczas płód jest zakażany w okresie wiremii u matki. Zakażenie w pierwszym trymestrze wywołuje obumarcie płodu lub jego ciężkie uszkodzenie, zakażenia poniżej 10 tygodnia skutkują wadami serca, po 16 tygodniu ciąży - głuchotą. Przy zakażeniu powyżej 20 tygodnia ciąży wady występują sporadycznie.Objawy:
Około połowa osób przechodzi zakażenie bezobjawowo oznacza to, że można nie zauważyć, że ktoś choruje na różyczkę. Choroba często rozpoczyna się objawami nieżytu górnych dróg oddechowych lub biegunką. Typowo pojawia się wysypka różowa, grudkowo – plamista, początkowo na twarzy, w ciągu jednej doby obejmuje całe ciało. Pojawia się umiarkowanie wysoka temperatura i powiększenie węzłów chłonnych zausznych, karkowych, szyjnych.

W przypadku zakażenia płodu objawy jakie występują po urodzeniu to: wady układu sercowo - naczyniowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, zaćma, małoocze, zapalenie mózgu. W okresie niemowlęcym, może ujawnić się głuchota, zaburzenia czynności tarczycy, cukrzyca, niedobór hormonu wzrostu.

Rozpoznanie:
Ustala się na podstawie obrazu klinicznego oraz badań laboratoryjnych (hodowla wirusa, określanie obecności przeciwciał) – rzadko wykonywane.

Leczenie:
Leczenie ogranicza się do zwalczania objawów choroby. Brak leczenia przyczynowego. Aby zapobiec zachorowaniom wprowadzono powszechne szczepienie dzieci między 12, a 13 miesiącem życia oraz później (tym razem tylko dziewczynki) między 10, a 12 rokiem życia. Zalecane jest szczepienie wszystkich przyszłych matek, które nie były szczepione lub nie przechodziły różyczki, na kilka miesięcy przed planowaną ciążą, z zaleceniem minimum 3 miesięcznej skutecznej antykoncepcji po szczepieniu.