×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zespół nieadekwatnego wydzielania ADH - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zespół nieadekwatnego wydzielania adh
Znajdź lekarza Endokrynologia
Encyklopedia leków Endokrynologia

Zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny jest to zespół związany z niskim stężeniem sodu i obniżoną osmolalnością osocza. Nie towarzyszy mu jednak obniżone ciśnienie krwi, natomiast stwierdza się wysoki poziom wazopresyny.

Przyczyny:
Istnieje wiele przyczyn, mogących powodować taką sytuację. Mogą to być:

 • ekotopowe (poza przysadką) niekontrolowane wytwarzanie wazopresyny (rzadkie u dzieci),
 • utrata bodźców hamujących wytwarzanie wazopresyny z receptorów odpowiedzialnych za kontrolowanie ciśnienia krwi (występuje u niemowląt, zwłaszcza u wcześniaków w przebiegu chorób płuc, niewydolności oddechowej),
 • zmiany organiczne w ośrodkowym układzie nerwowym (uraz, wodogłowie),
 • niektóre leki,
 • błędy lekarskie – podawanie zbyt dużej ilości płynów pozajelitowo.Objawy:
  Najczęstsze przyczyny to wynikające z obniżonego poziomu sodu. Są to brak apetytu, nudności, bóle głowy, skurcze mięśni, drażliwość, nadpobudliwość nerwowa, niepokój, pobudzenie, senność, śpiączka. Czasem choroba może przebiegać bezobjawowo, co wynika z przewlekłego jej przebiegu.

  Rozpoznanie:
  W celu rozpoznania należy oznaczyć poziom sodu w surowicy oraz poziom wazopresyny (będą one obniżone). Zagęszczanie moczu jest prawidłowe.

  Leczenie:
  Terapia opiera się na leczeniu choroby podstawowej i ograniczeniu podawania płynów. Gdy mamy do czynienia z ostrą postacią zespołu konieczna jest powolna suplementacja soli, gdyż szybkie wyrównywanie niedoborów sodu może spowodować uszkodzenie komórek, w tym mózgowych.