×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przedwczesne dojrzewanie niezależne od GnRH (rzekome) - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - przedwczesne dojrzewanie niezależne od gnrh (rzekome)
Znajdź lekarza Chirurgia ogólna
Endokrynologia
Diagnostyka laboratoryjna
Encyklopedia leków Chirurgia ogólna
Endokrynologia
Diagnostyka laboratoryjna

Przyczyny:
Przedwczesne dojrzewanie płciowe niezależne od GnRH powodowane jest nadmierną produkcją steroidów płciowych lub gonadotropin. Nadmiar tych hormonów może być spowodowany chorobami gonad lub nadnerczy lub wydzielaniem przez nowotwory.
Najczęstsze postacie przedwczesnego dojrzewania płciowego niezależnego od GnRH to testotoksykoza, torbiele jajników i zespół McCune'a-Albrighta.

Testotoksykoza to rodzinne zaburzenie czynności jąder. Mechanizm powstawania torbieli jajnikowych nie jest znany. Zespół McCune'a-Albrighta wywołany jest mutacją białka G, aktywującą wydzielanie steroidów płciowych.

Objawy:
Testotoksykoza charakteryzuje się bardzo agresywnym przebiegiem. Początek objawów występuje zazwyczaj przed 3 rokiem życia. Jądra się powiększają, a co za tym idzie u chłopców dotkniętych tym schorzeniem pojawiają się nasilone objawy androgenizacji. W przypadku torbieli jajników m.in dochodzi do powiększania sutków i hiperplazji endometrium.

Zespół McCune'a-Albrighta oprócz cech przedwczesnego dojrzewania płciowego charakteryzuje się dysplazją włóknistą kości i przebarwieniami skórnymi typu „kawy z mlekiem”. Dodatkowo mogą pojawić się inne zaburzenia hormonalne.Leczenie:
W przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego niezależnego od GnRH wywołanego torbielami jajników leczenie obejmuje zabieg chirurgiczny usunięcia dużych torbieli. Jeśli torbiele są mnogie podaje się leki hamujące nawroty torbieli. Leczenie zespołu McCune'a-Albrighta i testotoksykozy jest objawowe.