×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przedwczesne dojrzewanie płciowe - objawy, leczenie i badania

Dojrzewaniem płciowym nazywany jest następujące między 8, a 18 rokiem życia proces, w trakcie którego dochodzi do zmian w budowie ciała i psychice oraz rozwoju wtórnych cech płciowych. Pierwszymi objawami dojrzewania są u chłopców powiększenie jąder, u dziewczynek rozwój gruczołów piersiowych.

Kolejno następują zwiększenie szybkości wzrastania, rozwój zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych, miesiączka lub pierwszy wytrysk nasienia.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe określa się jako pojawienie się wtórnych cech płciowych przed 8 rokiem życia u dziewcząt i 9 roku życia u chłopców.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe można podzielić, ze względu na etiologię, na:

 • przedwczesne dojrzewanie zależne od GnRH (przwdziwe),
 • przedwczesne dojrzewanie niezależne od GnRH (rzekome),
 • izolowane przedwczesne dojrzewanie.

  Epidemiologia:
  Przedwczesne dojrzewanie prawdziwe występuje częściej u dziewczynek (4:1). Idiopatyczne (nieznana przyczyna) przedwczesne dojrzewanie płciowe zależne od GnRH rozpoznaje się u 70-90 % dziewczynek i 10-30 % chłopców. Przedwczesne dojrzewanie zależne od GnRH wywoływane organicznym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego występuje głównie u chłopców.Przyczyny:
  Przedwczesne dojrzewanie zależne od GnRH może być powodowane przez organiczne uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Często jednak nie udaje się ustalić przyczyny (mówi sie wówczas o idiopatycznym przedwczesnym dojrzewaniu płciowym zależnym od GnRH).

  Objawy:
  W przypadku idiopatycznego przedwczesnego dojrzewania płciowego zależnego od GnRH tempo dojrzewania jest duże. W większości przypadków szybko pojawiają się pierwsze objawy dojrzewania. W postaci związanej z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego oprócz objawów przyspieszonego dojrzewania, mogą dodatkowo występować objawy neurologiczne związane z obecnością guza.

  Rozpoznanie:
  Ustalane jest na podstawie objawów klinicznych, badań laboratoryjnych i badań obrazowych.

  Leczenie:
  Stosuje się leczenie farmakologiczne, hamujące dojrzewanie, leczenie objawowe. W postaci związanej z obecnością guza w mózgu stosuje się leczenie neurochirurgiczne.