×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Tiki - objawy, leczenie i badania

Tiki to nagłe, mimowolne, gwałtowne, okresowe i nierytmiczne ruchy mięśni lub wokalizacje, których nie można opanować własną wolą.

Przyczyny:
Etiologia nie jest do końca poznana. Coraz więcej danych przemawia za genetycznym tłem tych zaburzeń. Zwraca się też uwagę na zaburzenia dotyczące układu dopaminergicznego w mózgu. Mogą powstawać na tle psychicznym.

Objawy:
Głównym objawem jest w tym schorzeniu występowanie mimowolnych, szybkich, nawracających i nierytmicznych ruchów, które obejmują ograniczone grupy mięśni (mruganie powiekami, podnoszenie brwi, poruszanie nosem, skurcze połowy twarzy, kącika ust, potrząsanie głową, potakiwanie, przełykanie, wzruszanie ramion) lub produkcji wokalnej o tym samym charakterze (pochrząkiwanie, szczekanie, pociąganie nosem, pokasływanie, gwizdanie). U części chorych pojawia się przymus powtarzania słów wulgarnych – prolalia.Rozpoznanie:
Aby rozpoznać to schorzenie muszą być spełnione kryteria diagnostyczne w postaci:

  • występowania mimowolnych, szybkich, nawracających i nierytmicznych ruchów, które obejmują ograniczone grupy mięśni, lub produkcji wokalnej o tym samym charakterze. U części chorych dołącza się przymus powtarzania słów wulgarnych,
  • nagłego początku, przejściowego, ograniczonego charakteru,
  • powtarzalności, braku rytmiczności i celowości,
  • zanikania objawów w trakcie snu, nasilania się w czasie stresu,
  • wykluczenia neurologicznego tła zaburzeń.

    Leczenie:
    Leczenie polega na podawaniu chorym odpowiednich leków, stosowaniu terapii behawioralnej, rodzinnej i psychoedukacji rodziny.