×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zanieczyszczanie się kałem - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zanieczyszczanie się kałem
Znajdź lekarza Neurologia
Psychiatria dzieci i młodzieży
Psychologia
Encyklopedia leków Neurologia
Psychiatria dzieci i młodzieży
Psychologia

Niekontrolowanie czynności jelit, a wiec zanieczyszczanie się kałem, u dziecka fizycznie zdrowego i pełnosprawnego nazywa się encopresis.

Epidemiologia:
Problem zanieczyszczania się kałem dotyczy około 1 % pięciolatków z przewagą płci męskiej.

Przyczyny:
Zaburzenie to może być wynikiem braku lub niewłaściwego treningu oddawania stolca, w trakcie którego dziecko nie nabyło umiejętności kontroli. Może być również wynikiem opóźnień rozwoju, przymusu i karania w czasie nauki załatwiania się, nadużyć emocjonalnych czy seksualnych ze strony opiekunów, zaburzeń więzi między rodzicami, a dzieckiem. Problem ten może również wynikać z autyzmu.

Objawy:
O nieorganicznym zanieczyszczaniu się kałem mówimy gdy u dziecka (które osiągnęło wiek w którym powinno już kontrolować oddawanie stolca) występuje celowe lub mimowolne oddawanie stolca, o prawidłowej konsystencji w miejscach do tego nieodpowiednich. Zaburzeniu temu często towarzyszą dodatkowe problemy, takie jak: deficyt uwagi, niska odporność na stres, hiperaktywność (nadaktywność), słaba koordynacja psychoruchowa.
Rozpoznanie:
Rozpoznania nie należy ustalać przed końcem 4go roku życia.

Leczenie:
W leczeniu nieorganicznego zanieczyszczania się kałem łączy się elementy edukacji, oddziaływania psychologicznego i metody behawioralne (wyuczanie zachowań). Postępy dziecka są bardzo powolne, tak że na uzyskanie pełnych efektów terapii potrzeba czasu.

W przypadku zaparć korzystne wyniki zapewnia stosowanie środków zmiękczających stolec.