Słownik badań lekarskich

Autyzm dziecięcy

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Neurologia
Psychiatria
Rehabilitacja medyczna
Psychiatria dzieci i młodzieży
Psychologia

Autyzm dziecięcy to poważne całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, zwłaszcza interakcji społecznych, komunikacji. Zachowanie dziecka charakteryzują powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowań.

Epidemiologia:
Choroba ta występuje z częstością 4/10 tys. Chłopcy zapadają na nią około 3-4 razy częściej niż dziewczęta. Zespół Aspergera dużo częściej występuje u chłopców.

Przyczyny:
Etiologia tej choroby jest wieloczynnikowa i nie do końca jasna. Wskazuje się na znaczenie czynników genetycznych, psychologicznych neuropatologicznych, neurobiochemicznych. Podkreśla się znaczenie dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego, nadmiernej wrażliwości na bodźce i trudności w ich integracji.

Objawy:
Pierwsze nieprawidłowości w rozwoju dziecka można często zauważyć już w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka. Czasem jednak autyzm zaczyna się po okresie prawidłowego rozwoju.

Dziecko nie reaguje na matkę, sztywnieje trzymane na rękach, nie daje się dotykać i unika kontaktu wzrokowego. Żyje we własnym świecie, nie włącza się w zabawy grupowe, nie naśladuje innych dzieci. Dziecko przestaje posługiwać się mową w kontakcie z innymi. Jeśli porozumiewa się, to występują zaburzenia artykulacji w postaci monotonnego lub piskliwego głosu.

Zachowanie dziecka jest stereotypowe (macha rękami, kręci się w kółko) i rutynowe (chodzi tą samą drogą, nie pozwala wprowadzać zmian w ustawieniu codziennych przedmiotów, przywiązuje się do nich, a pozbawione ich popada w panikę). Mniej zaburzone dzieci autystyczne cechuje bardzo wybiórczy i ograniczony zakres zainteresowań (są ekspertami w jakiejś dziedzinie).

Oprócz tych cech dzieci autystyczne cechuje:

 • nadruchliwość,
 • impulsywność,
 • zaburzenia uwagi,
 • zachowania agresywne, w tym autoagresywne
 • wybuchy złości,
 • zaburzenia snu,
 • dziwaczne nawyki żywieniowe,
 • spaczona odpowiedź na bodźce (np. nadmierna wrażliwość na bodźce dźwiękowe, wzrokowe, zapachowe, zafascynowanie określonymi doznaniami zmysłowymi).Obraz zespołu Aspergera przypomina autyzm. Obserwuje się zaburzenia interakcji społecznych w połączeniu z ograniczonymi i stereotypowymi zachowaniami i zainteresowaniami. Nie występują jednak zaburzenia komunikacji słownej, rozwoju zdolności poznawczych ani obniżenia poziomu inteligencji.

  Rozpoznanie:

  Kryteria rozpoznania:
  A. Nieprawidłowy lub upośledzony rozwój wyraźnie widoczny przed 3 rokiem życia w co najmniej jednym z następujących obszarów:
  - Rozumienie i ekspresja językowa używane w społecznym porozumiewaniu się,
  - Rozwój wybiórczego przywiązania społecznego lub wzajemnych kontaktów społecznych,
  - Funkcjonalna lub symboliczna zabawa.

  B. W sumie co najmniej sześć objawów spośród wymienionych w punktach 1, 2 i 3, przy czym co najmniej dwa z nich z punktu 1 i po co najmniej jednym z punktów 2 i 3:

  1.Jakościowe nieprawidłowości wzajemnych interakcji społecznych przejawiane co najmniej w dwóch z następujących obszarów:
  a.niedostateczne wykorzystanie kontaktu wzrokowego, wyrazu twarzy, postaw ciała i gestów do odpowiedniego regulowania interakcji społecznych,
  b.niedostateczny rozwój związków rówieśniczych obejmujących wzajemnie podzielane zainteresowania, czynności i emocje,
  c.brak odwzajemniania społeczno- emocjonalnego, przejawiający się upośledzeniem lub odmiennością reagowania na emocje innych osób, albo brak modulacji zachowania odpowiedniej do społecznego kontekstu, albo słaba integracja zachowań społecznych, emocjonalnych i komunikacyjnych,
  d.brak spontanicznej potrzeby dzielenia się z innymi osobami radości, zainteresowań lub osiągnięć (np. brak pokazywania, przynoszenia lub podkreślania wobec innych osób przedmiotów swego indywidualnego zainteresowania).

  2.Jakościowe nieprawidłowości w porozumiewaniu się przejawiane co najmniej w jednym z następujących obszarów:
  a.opóźnienie lub zupełny brak rozwoju mówionego języka, które nie wiążą się z próbą kompensowania za pomocą gestów lub mimiki jako alternatywnego sposobu porozumiewania się (często poprzedzane przez brak komunikatywnego gaworzenia),
  b.względny niedostatek inicjatywy i wytrwałości w podejmowaniu wymiany konwersacyjnej (na jakimkolwiek występującym poziomie umiejętności językowych), w której zachodzą zwrotne reakcje na komunikaty innej osoby,
  c.stereotypowe i powtarzające się wykorzystanie słów i wyrażeń,
  d.brak spontanicznej różnorodności zabawy w udawanie ("na niby") lub zabawy naśladującej role społeczne.

  3.Ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowania, zainteresowań i aktywności przejawiane w co najmniej jednym z następujących obszarów:
  a.pochłonięcie jednym lub liczniejszymi stereotypowymi zainteresowaniami o nieprawidłowej treści i zogniskowaniu, albo jednym lub więcej zainteresowaniami nieprawidłowymi z powodu swej intensywności i ograniczenia,
  b.wyraziste przywiązanie do specyficznych, niefunkcjonalnych czynności rutynowych i zrytualizowanych,
  c.stereotypowe i powtarzające się manieryzmy ruchowe, obejmujące albo stukanie lub kręcenie palcami, albo złożone ruchy całego ciała,
  d.koncentracja na cząstkowych lub niefunkcjonalnych właściwościach przedmiotów, służących do zabawy (jak: ich zapach, odczucie powierzchni lub powodowanego hałasu lub wibracji

  C. Obrazu klinicznego nie można wyjaśnić innymi schorzeniami.Leczenie:
  W leczeniu stosuje się systematyczne interwencje behawioralne (rozwój funkcji poznawczych i umiejętności społecznych) oraz odpowiednie metody kształcenia dzieci z AD. Celem takiego leczenia jest:
 • wspieranie rozwoju dziecka,
 • redukcja sztywnych, stereotypowych zachowań,
 • zmniejszenie stresu i cierpienia rodziny,
 • edukacja, poradnictwo i wsparcie społeczne dla opiekunów.

 • Porozmawiaj z farmaceutą
  Infolinia: 800 110 110

  Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
  Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

  Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

  Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
  Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

  Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

  Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
  Dlaczego DOZ.pl
  Niższe koszta leczenia

  Darmowa dostawa do Apteki
  Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

  ikona niższe koszty leczenia
  Bezpieczeństwo

  Weryfikacja interakcji leków.
  Encyklopedia leków i ziół

  Ikona encklopedia leków i ziół
  Wsparcie w leczeniu

  Porady na czacie z Farmaceutą.
  E-wizyta z lekarzem specjalistą.

  Ikona porady na czacie z farmaceutą
  Newsletter

  Bądź na bieżąco z DOZ.pl

  Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

  Zamnij