×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wspólny pień tętniczy (TAC) - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - wspólny pień tętniczy (tac)
Znajdź lekarza Kardiochirurgia
Kardiologia
Neonatologia
Ginekologia i położnictwo
Encyklopedia leków Kardiochirurgia
Kardiologia
Neonatologia
Ginekologia i położnictwo

To pojedyncze naczynie odchodzące od podstawy serca, które dzieli się na aortę wstępującą, tętnice płucne oraz tętnice wieńcowe. Wada ta stanowi 1–4% wrodzonych wad układu sercowo-naczyniowego. Klasyfikacja wspólnego pnia tętniczego, oparta jest na anatomii odejścia tętnic płucnych od aorty:

 • Typ I – od wspólnego pnia tętniczego odchodzi pień płucny, który dzieli się na prawą i lewą tętnicę płucną.
 • Typ II – brak pnia płucnego, prawa i lewa tętnica płucna odchodzą bezpośrednio od wspólnego pnia, a ich ujścia położone są obok siebie.
 • Typ III –brak pnia płucnego, prawa i lewa tętnica płucna odchodzą bezpośrednio od wspólnego pnia, a ich ujścia są od siebie oddalone.
 • Typ IV – brak pnia płucnego, tętnice płucne nie odchodzą od wspólnego pnia; płuca zaopatrywane są przez tętnice odchodzące od aorty zstępującej.

  Ubytek w przegrodzie międzykomorowej zlokalizowany jest poniżej wspólnego pnia tętniczego i występuje prawie u wszystkich dzieci z tą wadą. Liczba płatków zastawki wspólnego pnia waha się od 3 do 5. Rozwój płodu ze stwierdzonym wspólnym pniem tętniczym przebiega zazwyczaj prawidłowo. Spadek oporu płucnego w pierwszych tygodniach życia dziecka powoduje narastanie przecieku przez ubytek w przegrodzie międzykomorowej a tym samym mieszaniu się krwi żylnej z tętniczą. Zwiększenie przepływu płucnego jest przyczyną niewydolności krążenia występującej już w najwcześniejszym okresie życia.Objawy:
  U dzieci ze wspólnym pniem tętniczym dominują objawy niewydolności krążenia, narastające wraz z wiekiem dziecka. W pierwszych dniach po urodzeniu, głównym objawem jest umiarkowana sinica. Wraz ze spadkiem oporu płucnego nasila się przeciek lewo-prawy i pojawiają się objawy niewydolności krążenia (przyspieszenie czynności serca, duszność, szybkie męczenie się w czasie karmienia).

  Leczenie:
  Całkowitą korekcję wady przeprowadza się w wieku noworodkowym, tak szybko jak to możliwe, ze względu na postępującą z czasem niewydolność krążenia.