Słownik badań lekarskich

Ubytek przegrody przedsionkowo-komorowej (AVSD)

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Kardiochirurgia
Kardiologia

Jest to wada obejmująca grupę wrodzonych wad, których cechą wspólną jest różnego stopnia niedorozwój przegrody międzyprzedsionkowej i międzykomorowej oraz nieprawidłowo wykształcone zastawki przedsionkowo-komorowe (tj. zastawka mitralna i trójdzielna) Stanowią one około 5% wad serca.

Dużą rolę w powstawaniu tej grupy wad przypisuje się wadom genetycznym, a niemal 70% dzieci z kanałem przedsionkowo-komorowym to dzieci z zespołem Downa (35-40% dzieci z zespołem Downa posiada tę wadę).

Do celów praktycznych wprowadzono podział kanału przedsionkowo-komorowego na częściowy, całkowity i przejściowy:

 • Częściowy kanał przedsionkowo-komorowy (PAVC) – zwany ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej typu otworu pierwotnego (ASDI) – to ubytek zlokalizowany w dolnej części przegrody międzyprzedsionkowej, tuż powyżej poziomu zastawek przedsionkowo-komorowych.
 • Całkowity kanał przedsionkowo-komorowy (CAVC) – najbardziej złożona postać wady – obejmuje ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu otwór pierwotny oraz ubytek przegrody międzykomorowej zlokalizowany tuż poniżej poziomu zastawek.
  Zastawki mitralna i trójdzielna nie są prawidłowo wykształcone, a ujście przedsionkowo-komorowe zamyka wspólna zastawka, najczęściej 5-płatkowa, z dwoma płatkami głównymi: górnym (przednim) i dolnym (tylnym).
 • Przejściowy kanał przedsionkowo-komorowy (TAVC) to postać pośrednia między całkowitym,, a częściowym kanałem przedsionkowo-komorowym. Stwierdza się ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu otwór pierwotny oraz ubytek przegrody międzykomorowej zazwyczaj tak mały, że nie umożliwia pełnego mieszania się krwi między prawą i lewą komorą. Zastawki mitralna i trójdzielna mają nieprawidłową strukturę, ale nie tworzą wspólnej zastawki.

  Należy jednak pamiętać, że jest to podział sztuczny, a wady mogą przyjmować postać od najmniej złożonych do najbardziej złożonych w sposób płynny.
  Jeśli przegroda międzykomorowa położona jest niesymetrycznie, a jedna z komór pozostaje niedorozwinięta, mówi się o tzw. niezrównoważonej postaci kanału przedsionkowo- komorowego.Konsekwencją wady jest przepływ lewo-prawy krwi na poziomie przedsionków lub przedsionków i komór, powodujący zwiększony przepływ płucny i nadciśnienie płucne. Bezpośrednio po urodzeniu przeciek przez ubytek przegrody międzykomorowej jest niewielki i może mieć charakter dwukierunkowy. W tym czasie u noworodka można zaobserwować sinicę nasilającą się w stanach niepokoju dziecka.

  W ciągu pierwszych tygodni przeciek lewo-prawy zwiększa się i prowadzi do wystąpienia objawów niewydolności krążenia. U części dzieci zwiększony przepływ płucny doprowadza do nieodwracalnego przerostu błony wewnętrznej oraz środkowej naczyń płucnych i rozwoju nieodwracalnego nadciśnienia płucnego. Proces ten stwierdza się już w pierwszym roku życia.

  Objawy:
  Objawy przecieku krwi tylko na poziomie przedsionków są identyczne jak objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej typu otworu wtórnego (ASDII). Pojawiają się w pierwszej dekadzie życia, a niejednokrotnie nawet później. Złożone postacie wady – z ubytkiem przegrody zarówno na poziomie przedsionków, jak i komór – ujawniają się wkrótce po urodzeniu; stwierdza się niewydolność krążenia (tachykardię, duszność, powiększenie wątroby i opóźnienie rozwoju fizycznego).

  Leczenie:
  Wskazania do leczenia operacyjnego zależą od postaci wady, po wystąpieniu objawów niewydolności krążenia leczenie operacyjne należy podjąć natychmiast. Celem korekcji jest poprawienie „domykalności” zastawek przedsionkowo-komorowych oraz zamknięcie ubytków.

 • Porozmawiaj z farmaceutą
  Infolinia: 800 110 110

  Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
  Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

  Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

  Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
  Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

  Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

  Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
  Dlaczego DOZ.pl
  Niższe koszta leczenia

  Darmowa dostawa do Apteki
  Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

  ikona niższe koszty leczenia
  Bezpieczeństwo

  Weryfikacja interakcji leków.
  Encyklopedia leków i ziół

  Ikona encklopedia leków i ziół
  Wsparcie w leczeniu

  Porady na czacie z Farmaceutą.
  E-wizyta z lekarzem specjalistą.

  Ikona porady na czacie z farmaceutą
  Newsletter

  Bądź na bieżąco z DOZ.pl

  Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

  Zamnij