×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zespół hemolityczno-mocznicowy - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zespół hemolityczno-mocznicowy
Znajdź lekarza Hematologia
Nefrologia
Transfuzjologia kliniczna
Diagnostyka laboratoryjna
Encyklopedia leków Hematologia
Nefrologia
Transfuzjologia kliniczna
Diagnostyka laboratoryjna

Zespół hemolityczno-mocznicowy wielonarządowy zespół chorobowy przebiegający z niedokrwistostością hemolityczną, trombocytopenią prowadzący do upośledzenia funkcji nerek. Choroba ta najczęściej dotyczy niemowląt i małe dzieci.

Epidemiologia:
Zespół hemolityczno-mocznicowy jest najczęstszą przyczyną ostrej niewydolności nerek.

Przyczyny:
Wyróżniamy dwie postacie zespołu hemolityczno-mocznicowego:

 • epidemiczną (90% przypadków) wywołaną przez bakterie (pałeczki okrężnicy lub czerwonki) (źródłem zakażenia jest pokarm skażony kałem zwierząt domowych),
 • sporadyczną spowodowaną predyspozycją genetyczną.

  Objawy:
  Na ogół zespół hemolityczno-mocznicowy poprzedzony jest infekcją przewodu pokarmowego przebiegającą z biegunką lub po zakażeniu dróg oddechowych. Dalej pojawia się ostra niewydolność nerek, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, małopłytkowość, krwinkomocz, białkomocz.Rozpoznanie:
  Rozpoznanie stawia się w oparciu o objawy kliniczne oraz wyniki badań laboratoryjnych (morfologia krwi obwodowej, badanie ogólne moczu, elektrolity, wskaźniki koagulologiczne).

  Postępowanie:
  Leczenie zespołu hemolityczno-mocznicowego opiera się na wyrównywaniu zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych, stosowaniu leków obniżających ciśnienie tętnicze i antybiotyków. W większości przypadków konieczne jest leczenie nerkozastępcze. Przeprowadza się także przetaczanie koncentratów krwinek czerwonych.