×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Plamica Schonleina-Henocha - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - plamica schonleina-henocha
Znajdź lekarza Pediatria
Alergologia
Immunologia kliniczna
Encyklopedia leków Pediatria
Alergologia
Immunologia kliniczna

Zespół Schonleina-Henocha to zapalenie alergiczne obejmujące drobne naczynia krwionośne głównie skóry, przewodu pokarmowego, nerek oraz stawów.

Epidemiologia:
Jest to najczęstsza naczyniowa skaza krwotoczna u dzieci.

Przyczyny:
Plamica Schonleina-Henocha występuje na podłożu zaburzeń procesów immunologicznych.

Objawy:
Typowym objawem plamicy Schonleina-Henocha jest plamisto-grudkowa wysypka pojawiająca się w okolicach stawów skokowych, na wyprostnych częściach ud i podudzi oraz na pośladkach. Ponad to występują bóle i obrzęki stawów, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, białkomocz oraz krwinkomocz. Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny, a wszystkie dolegliwości ustępują nie pozostawiając trwałych śladów. Bardzo rzadko dochodzi do niewydolności nerek.Rozpoznanie:
Rozpoznanie stawia się w oparciu o objawy kliniczne oraz wynik biopsji skóry (nacieki granulocytów w ścianach tętniczek i żyłek).

Postępowanie:
Stosujemy leki uszczelniające naczynia krwionośne oraz jeśli jest wymagane włączamy leki przeciwbólowe (NLPZ).

W przypadku nawracających bólów stawów, silnych bólów brzucha i krwawień z przewodu pokarmowego wskazane jest podawanie glikokortykosteroidów. Natomiast w przypadku utrzymywania się zmian w nerkach należy wykonać biopsję nerki i rozpocząć ewentualne leczenie immunosupresyjne.