×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wirusowe zapalenie wątroby typu A - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - wirusowe zapalenie wątroby typu a
Znajdź lekarza Choroby zakaźne i pasożytnicze
Gastroenterologia
Diagnostyka laboratoryjna
Encyklopedia leków Choroby zakaźne i pasożytnicze
Gastroenterologia
Diagnostyka laboratoryjna

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba wywołana przez wirus HAV.

Epidemiologia:
Choroba występuje na całym świecie. Najwięcej przypadków notuje się w krajach basenu Morza Śródziemnego, Europy Wschodniej oraz Rosji, a także w krajach rozwijających się. Rocznie notuje się około 1,5 mln nowych przypadków. WZW A jest najczęstszą chorobą wirusową wątroby.

Przyczyny:
Za rozwój choroby odpowiada wirus HAV. Jego jedynym rezerwuarem jest człowiek. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą fekalno-oralną w wyniku spożycia wody lub pokarmu, w których obecne są wirusy. Możliwe jest także zarażenie drogą płciową oraz przez używanie skażonych igieł.Objawy:
Pacjenci najczęściej skarżą się na osłabienie oraz ból brzucha. Występują również inne objawy takie jak żółtaczka, wymioty, nudności oraz bóle mięśni. Ponadto chorzy mogą zgłaszać świąd skóry.

Rozpoznanie:
Diagnoza opiera się na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, symptomów oraz badań pomocniczych. Badania laboratoryjne wykazują podwyższone stężenie enzymów wątrobowych (aminotransferazy: ALT i AST), zwiększone stężenia bilirubiny oraz ALP (fosfataza alkaliczna) i GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza) we krwi obwodowej. Rozpoznanie zakażenia HAV stawia się na podstawie testów serologicznych wykrywających przeciwciała skierowane przeciwko antygenom wirusa.

Postępowanie:
Nie ma leczenia przyczynowego. Chorym zaleca się odpoczynek, odpowiednią dietę, oraz całkowitą abstynencję alkoholową. W przypadkach nasilonego świądu stosuje się terapię farmakologiczną oraz inne metody m.in. okłady, kąpiele lecznicze, fototerapię oraz właściwą pielęgnację skóry. Dodatkowo wskazane jest, o ile to możliwe, odstawienie leków metabolizowanych w wątrobie oraz zaburzających przepływ żółci.